PlayList

פרויקט "שיר וזיכרון 2015"

כמו בכל יום זיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, עם ישראל מרכין ראשו לזכר הנופלים ומתייחד עם זכרם. אחת מדרכיי ההתמודדות המרתקות היא המנגינה. נכנסת אל השקט וממלאת אותו צלילי זיכרון קולקטיבי.
עוד סיפור, עוד אדם, עוד שיר.

גם השנה, לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, חברת ההפצה "לינקטון" בשיתוף פעולה עם רשת ג' ואתר "Ynet" מוציאים את פרוייקט ההנצחה "שיר וזיכרון"- אלבום אוסף בעל 25 שירים לזכר הנופלים.

"ילד ואבא ואמא, אתה שם" – עילי בוטנר וילדי החוץ עם הראל סקעת
השיר הפותח את הפרוייקט הוא לזכר קובי בן שם. קובי שירת ביחידת התצפיתנים של חיל המודיעין. שבועיים לפני יום הולדתו העשרים ואחת, אירע אסון המסוקים. שבעים ושלושה הלוחמים, שעשו דרכם לפעילות מבצעית בלבנון, נהרגו, וביניהם קובי. השיר נכתב והולחן על ידי עילי בוטנר לאחר פגישתו עם אלי בן שם, אביו של קובי. "תיארתי לו את ההתמודדות היום יומית הקשה של משפחה שכולה, כל חג, כל שמחה משפחתית, כל חתונה או הולדת נכד, רק מחדדים את הכאב ומגדילים את ההחמצה והגעגוע. למחרת התקשר אליי עילי ואמר: אלי כתבתי לכם שיר". השיר מבוצע על ידי עלי בוטנר וילדי החוץ עם הראל סקעת.

"אל תחשבי ששכחתי" – גיא ורועי זו-ארץ
"אל תחשבי ששכחתי, זה רק נדמה לך, אלו רק געגועים".
ארז שגיא, שירת כלוחם בחיל רגלים בחטיבת גבעתי. ארז נפל במבצע "צוק איתן" ביום א' באב תשע"ד. איתו נפלו סמל דור דרעי, סמל דניאל קדמי, סמל נדב ריימונד וסמל ברקאי ישי שור. ארז היה בן תשע-עשרה בנפלו. לאחר נפילתו פנו הוריו לתומר הדדי ויוסי גיספן וביקשו מהם לכתוב שיר להנצחתו. לאחר היענות מהירה נפגשו השניים עם אביו של ארז. בין כל הדפים של ארז צצה ברכת יום הולדת ששלח ארז לאימו משדה הקרב: "הפחד הכי גדול שלי היום הוא שתחשבי ששכחתי" המכתב מסתיים במילים המצמררות "חייב להיפרד, הזמן נגמר". יוסי גיספן פנה לגיא ורועי זו-ארץ ויחד נוצר השיר המרגש הזה.

"נגיעות של גן עדן" – הדג נחש
ליעד לביא שירת בצנחנים כלוחם, עבר קורס קצינים והמשיך לשירות קבע בחטיבה. ליעד נפל במבצע "צוק איתן". בן עשרים ושתיים בנפלו. השיר נגיעות גן עדן נכתב על ידי סרן ליעד לביא, ומבוצע על ידי הדג נחש.
"נגיעות של גן עדן זה קורה לעיתים / נגיעות של גן עדן רק אם ממש מסתכלים / נגיעות של גן זה קורה לפעמים, זה תלוי באנשים שסביבך / ולפעמים זה כואב ולפעמים זה טוב תנצור את הרגע אל תיתן לו לעזוב".

"פרי גנך" – הפרוייקט של רביבו וסא"ל שי אברמסון
השיר נכתב בשנת 1989 על ידי יוני רועה, לזכרו של חן ברוד, ששירת כמפקד מחלקה בגדוד "צבר" של גבעתי ונהרג בתאונה מבצעית על ידי גדר במערכת בצפון בשנת 1985. השיר בוצע במקור על ידי אביבה אבידן ואלי לוזון. לקראת הפרוייקט שיר וזיכרון, זכה השיר לביצוע מחודש על ידי הפרוייקט של רביבו ושי אברהמסון החזן הראשי של צה"ל. חברי הפרוייקט מקדישים את הביצוע הנחודש לזכרו של אביהם של רביבו וניר – רס"ן צדוק בן מנחם אשר נפל בלבנון במלחמת שלום הגליל יוני 1982, בן 33 בנפלו.

"פתח ליבך" – תלמידי מקור חיים, אברהם פריד, דוד ד'אור, דויד ברוזה, יונתן רזאל, ישי ריבו וקובי אפללו
בתחילת הקיץ האחרון נחטפו שלושת הנערים גיל עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח. מדינה שלמה עצרה את נשימתה בזמן החיפושים אחרי השלושה וכעבור שבועיים וחצי נמצאו גופותיהם. בחודשים שלאחר מציאת גופות שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתי פרנקל ואייל יפרח, פנו חברי הנערים לזמר דוד ד'אור על מנת להנצחים באמצעות שיר. ד'אור רתם את הזמרים קובי אפללו, דיוויד ברוזה, ישי ריבו, יונתן רזאל ואברהם פריד להצטרף אליו בביצוע ולאולפן ההקלטות נכנסו גם בני משפחות החטופים: אחיותיו הצעירות של נפתלי פרנקל ואביו של אייל יפרח שהשתתפו אף הם בהקלטות. "קרה לי דבר מדהים" מספר ד'אור "דרך השיר הכרנו ממש את אייל גיל-עד ונפתלי. למדנו להכיר אותם דרך החברים והמשפחות המופלאות שלהם. ראינו עוד פעם איך מעבר לכל המגזרים והדעות הפוליטיות, יש נקודה אחת עמוקה של אחדות שבסופה כולנו אחים".

"גיבורים" – איתי לוי
אורון שאול התגייס לחטיבת גולני ושויך לגדוד 13 גדעון. במהלך השירות הצבאי, העונקו לו תעודות הצטיינות מרובות, בינהם אות הצטיינות הנשיא. בכ"ב בתמוז, נפל אורון במבצע "צוק איתן" בקרב הקשה בשד'אעיה ומקום קבורתו לא נודע. בן עשרים בנפלו.
"לפני כחודש וחצי נתקלתי בפרויקט שיר וזיכרון" מספרת שרית אשואל כותבת השיר גיבורים "כאשר התיישבתי לכתוב את השיר קפצו לי מול עיניי תמונותיו של החייל הנעדר אורון שאול, אחד הסמלים הבולטים ממבצע צוק איתן. מספר ימים לאחר מכן, מצאתי את עצמי יושבת בבית המשפחה, מאזינה לסיפור על הבן שהלך ולא שב. מעיינת באלבומים משפחתיים ובעיקר, פותחת את הלב ובוכה איתם. פניתי לאיתי לוי כי ידעתי שקולו החם והמלטף ידגיש את הכאב ויצעק החוצה את התקווה הבלתי ממומשת".

"תמונה אחת" – צחי אלוש
שיר נוסף לזכרו של אורון שאול הוא שירו של צחי אלוש.
"הימים הם ימי צוק איתן" מספר אלוש "אני יושב בבית ועוקב בדריכות כמו כל עם ישראל אחרי כל שנייה בה החיילים שלנו עומדים בחזית. בין כל הסיפורים הנוראיים, עמד סיפור אחד שלא הצלחתי לעכל. חייל בשם אורון, יושב בתוך נגמ"ש שהופגז. מדווחים לנו שהוא נהרג, אבל לא יודעים להגיד לנו איפה הוא.מיד עלתה בי מחשבה מסעירה על ההורים שלו ועל השאלות שלהם, אולי הוא חי? אולי הוא עוד יחזור? אולי מישהו שם התבלבל או טעה? השיר מתאר את אותם רגעים איומים ואת התקווה לראות אותו שוב".

"החיוך של ליאל" – נופר מרגליות
ליאל גדעוני שירת כלוחם בסיירת גבעתי. נפל ביום ה' באב תשע"ד בהיתקלות עם מחבלים שיצאו מפיר של מנהרה ברפיח, שבדרום רצועת עזה. בן עשרים ואחת בנפלו. "בנוסף להיותו גיבור אמיתי ובן דוד שני שלי, ליאל היה מקור של אור ושמחה" מספרת נופר מרגליות כותבת השיר "כשאמו מזל פנתה אלי וביקשה שאכתוב שיר לזכרו, לא ידעתי איך אפשר לסכם חיים שלמים בכמה צילים ומילים. ראיתי בשיר מעין צוואה שלו, חשבתי שהוא וודאי היה אומר לנו מה שתמיד אמר לחייליו: חייכו כי חיוך זה שמחה, שמחה זה הכוח להמשיך הלאה".

"עשרים אלף איש" – אריאל הורוביץ
שון כרמל גדל בטקסס, ארצות הברית. ב19.2.2012 התגייס שון לצה"ל כחייל בודד ושירת כלוחם בחטיבת גולני. שון נפל במבצע "צוק איתן", בן עשרים ואחת בנפלו. שירו של הורוביץ נכתב בעקבות המחווה העממית והמרגשת של הלווית הענק שנערכה לחייל הבודד. על מצבתו של שון כתבו אוהביו מילות שיר: "עשרים אלף איש ואתה הראשון / עשרים אלף איש אחרין שון. / צועדים בשקט עם פרחים / שתי אחיות- עשרים אלף אחים".

"ברית אחים" – נימר ווהבי ופרחי ירושלים
השוטר זידאן סייף נפל בהתקלות עם מחבלים שטבחו בבית כנסת בשכונת הר נוף בירושלים בחודש נובמבר 2014. זידאן הגיע ראשון לזירה ולחם באומץ לב ובנחישות להגן על המתפללים. פעולה זו גבתה את חייו והצילה חיים של אחרים. נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה בהספדו למשפחתו של זיאד: "יקירכם, אחד מטובי הבנים במדינה הזו, שמע על המתרחש ולא היסס, והיה מהראשונים להתייצב מול אש ולהבות השנאה. הוא נפל בשעה ששמר על ירושלים". בן שלושים במותו.
חנן אביטל מנהל מקהלת הילדים 'פרחי ירושלים' המייצגת את הזמר היהודי מסורתי בישראל ובעולם, כתב שיר לזכרו של השוטר הדרוזי מתוך הכרת תודה לאחינו בני העדה הדרוזית המוסרים את נפשם להגנת המדינה. להקלטת השיר יחד עם 'פרחי ירושלים' הוזמן הזמר הדרוזי נמר ווהאבי. זהו השיר הזיכרון הראשון בעברית לחללי העדה הדרוזית. "ברית אחים ברית בין לוחמים בני משה ובני יתרו יחדיו".

"בית מקדש לילדים" – תלמה אליגון
דניאל טרגמן נהרג ביום שישי 21.08.14 מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ נחל עוז, ימים ספורים לפני תום מבצע צוק איתן. בן ארבע וחצי היה במותו. ליד קברו הונחו הצעצועים שבהם נהג לשחק: קוביות, מכוניות ואופניו הכחולות. דניאל, כפי שהספיד אותו נשיא המדינה, היה "קטן מידי לחצות כביש, אך גדול מספיק להכיר צבע אדום." אליגון מספרת כי "דמותו של דניאל המתוק בתלבושת של מסי מנבחרת ארגנטינה, עומד ליד מגדל לגו גבוה, זקוף ושובה לבבות, כמו נחקקה בי. נפגשתי עם הוריו, צפיתי בתמונות, בקטעי הוידאו, שוחחתי עם הגננת וגיליתי עולם ומלואו של מתיקות, חכמה, רצינות ושובבות, טוב לב ובגרות בילד הזה- דניאל טרגרמן בן הארבע". "דניאל דניאל / איזה ילד מתוק דניאל / צוחק וצוהל וסקרן ושואל / איזה ילד מושלם דניאל".

"ילד בגן מחייך" – גילו כהן
שיר נוסף לזכרו של דניאל טרגרמן הוא שירו של גילו כהן. כהן שנולד וגדל במושב תקומה שנמצא שלושה קילומטרים מקיבוץ נחל-עֹז גויס בצו-8 שישה ימים לאחר שדניאל נהרג. לאחר הלחימה במבצע "צוק איתן" כתב גילו את השיר "ילד בגן מחייך" לזכרו של "ילד הספיידרמן". השיר מתאר את ההבדלים בין ילדות ישראלית בקיבוץ עם גני שעשועים ואדמה ירוקה ממדשאות, לבין ילדות ישראלית בקיבוץ עם טילים בשמיים וצבע אדום באוויר.

"שלומי קשור בחוט אל שלומך" – יהורם גאון
רס"ן בניה שראל מפקד פלסר גבעתי נפל במבצע צוק איתן בהתקלות עם מחבלים בחאן יונס, בן עשרים ושבע בנפלו. במהלך ימי השבעה ביקרה גב' שרה נתניהו את משפחת שראל ושמעה ממיכל אימו על שיחת הטלפון האחרונה שניהלו לפני שנהרג, הוא שאל לשלומה והיא ענתה בשורה משיר של המשוררת זלדה "שלומי קשור בחוט אל שלומך". אשת ראש הממשלה הציעה שהשיר יולחן לזכרו ופנתה ליהורם גאון, אשר חשב כי נורית הירש תוכל לפצח את הטקסט של זלדה הקשה להלחנה, חודש לאחר מכן הגיע יהורם גאון אל בית המשפחה בקרית ארבע ושר להם את השיר לזכרו של בניה.

"פני הכאב" – אלי גורנשטיין
גיא אלגרנטי שירת בצחנים והמשיך ליחידת הלחימה המיוחדת מגלן. גיא נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ביום ג' באב תשע"ד, בן עשרים ואחת בנפלו. איתו נפל סמל ראשון מתן גוטליב. על מצבתו של גיא כתבו בני המשפחה: "גיא אהובנו. אהבתך, מסירותך, נחישותך, טוהר מידותיך נר לרגלינו. בתוכנו הנך. אמא, אבא והאחיות".
לפני כמה חודשים ביקרה המשוררת והפזמונאית, רחל שפירא, בתערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית", במוזיאון ארץ ישראל, התערוכה סקרה את אירועי "צוק איתן". לפתע נפלו עיניה על תמונה בה נראית חברתו של גיא אלגרנטי ז"ל, לבושה בלבן, כשהיא ניצבת מעל קברו. פניה הכואבות וחבריו הלוחמים שעוטפים אותה, כאילו הכתיבו לרחל שפירא את השיר "פני הכאב". "ברגע שראיתי את מילות השיר הצטמררתי ופרצה מתוכי מנגינה" מספר גורנשטיין.

"ילד איתן"- אביה שושני
איתן ברק שירת כלוחם בחטיבת הנח"ל. איתן נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ביום כ' בתמוז תשע"ד , החייל הראשון שנהרג במבצע "צוק איתן". בן עשרים בנפלו. "חברו של איתן ביקש ממני שאנציח אותו בשיר" מספרת אביה שושני "הגעתי לבית משפחתו של איתן. בחדרו היו חבריו יושבים מכונסים בצפיפות בכל פינה, מנסים לחוש ולספוג את שנשאר להם ממנו, ריחות, זיכרונות ורגעים. הקשבתי להם, הספיקו לי מילים בודדות והרגשתי איך הצער מכסה גם אותי. על האופנוע בכביש המהיר בדרך חזרה התחילו המילים לרוץ בראשי. כשהגעתי לביתה של נטלי חברתי היא הראתה לי טקסט שכתבה, ויחד כששתינו חולקות את הכאב השתלבו המילים לטקסט מרגש. אייל מזיג, שנענה בחיוב לבקשה להלחין את השיר, הבין והרגיש כל מילה ועטף אותה בתווים ומנגינה".

"גדודים של הנופלים" – מתי כספי
אהוד מנור נפטר לפני 10 שנים והשאיר אחריו טקסטים רבים. מנור כתב שירים על נושאים רבים אך הכאב על נפילת אחיו הצעיר יהודה במלחמת ההתשה, ליווה אותו במשך השנים, ובא לידי ביטוי ברבים משיריו. השיר 'גדודים של הנופלים' אינו נושא אופי אישי אלא אוניברסלי ועוסק בקריאה להפוך ייאוש לתקווה. " גדודים של הנופלים בטרם מלאו להם עשרים / הולכים בתוך החושך ולא מוותרים / הם כאן הם כאן בינינו עוברים / כמה טהורים הם כמה צעירים".

"מחילות" – עדי כהן
הדר גולדין שירת בחטיבת גבעתי כלוחם וכקצין, סיים את שירות החובה והמשיך לשירות קבע ביחידה. הדר נפל בקרב במבצע "צוק איתן", איתו נפלו רב סרן בניה שראל וסמל ראשון ליאל גדעוני. הדר היה בן עשרים ושלוש בנפלו. "החיוך של הדר גולדין שניבט מכל תמונה שלו מזכיר לנו את הילד שמאחוריי החייל" מספרת כהן "גילינו שהדר חיפש זכות בכל אחד ותמיד הלך בדרך הישר. כמו שצריך אדם טוב להיות. ההספד של שמחה גולדין, אביו, נגע ללבנו. הוא סיפר על הדר שחיבר תפילה אישית ובה ביקש לראות את המעלות של כל אדם ואדם ולא להרבות שנאה. התפילה הזאת לא נאמרת יותר על ידי הדר, אבל הרגשנו שאנחנו צריכים להמשיך ולהגיד אותה, לשיר אותה".

"חיבוק אינסופי" – לירון רמתי
עדי בריגה נפל בקרב במבצע "צוק איתן", שלושה שבועות אחרי שגויס למילואים בצו שמונה וצורף לחטיבת שריון שבע שהשתתפה בלחימה. עדי היה בן עשרים ושלוש בנפלו. "לפני מס׳ חודשים, משפחתו של עדי בריגה ביקשה להנציח את זכרו בשיר אשר יתאר את סיפורו" מספרת נועה זוהר "המעבד והמפיק נדב ביטון, פנה אליי כדי שאכתוב טקסט ללחן שהלחין היוצר אדיר גץ עבור המשפחה. קראתי את הכתבות שפורסמו על עדי וגוללו את סיפורו וכמובן שמעתי את הלחן, ובערך שעתיים לאחר מכן – הטקסט היה כבר מוכן, כאילו נכתב מעצמו. האומן שבחר להקליט את השיר בעקבות החיבור אל הסיפור ואל המשפחה הוא לירון רמתי אשר נתן למילים וללחן הגשה ראויה ומרגשת".

"למדי אותי לבכות" – רינת עמנואל
השיר "למדי אותי לבכות" הוא שיר אבל, רקוויאם על מות יקירינו ועל אובדן היכולת לבכות. השיר נכתב במהלך ימי מבצע "צוק איתן", על ידי שניים מגדולי היוצרים בישראל, המשורר והפיזמונאי דודו ברק והמלחין מוני אמריליו. הוא ניכתב בעקבות פטירתו של כתריאל, אחיו של דודו, לפני שלוש שנים.

"זיכרונות רחוקים" – תמר פרידמן ואמיר הלוי
השיר נכתב בתחילת קיץ 2014 ע"י זהר ופסי מורה למוסיקה ומוסיקאית. בתחילת דרכו, נכתב השיר כשיר אהבה לכל דבר, אהבת נעורים אבודה. "תוך כדי הקלטת השיר" מספרת ופסי "בימי "צוק איתן", איבדו שתי בוגרות בית הספר שלנו את חברן במלחמה, והשיר קיבל משמעות מצמררת, שונה בתכלית. בעת ההקלטות השיר עבר שינויים קלים, והוא מוקדש לבנות הצעירות, שהתמודדו ועדיין מתמודדות עם האובדן הכבד, ועם זכר האהבה שלא מומשה עד תומה, ונגדעה בדמי ימיה".
לזכרם של סגן פז אליהו וסמל נדב ריימונד.
פז אליהו, שירות כלוחם בצנחנים. עבר קורס קצינים והמשיך כקצין ביחידה. פז נפל בקרב במבצע "צוק איתן" בכ"ה בתמוז תשע"ד. איתו נפלו סמל ראשון שחר דובר (דאובר) וסמל ראשון לי (ליליק) מט. פז היה בן עשרים ושתיים בנפלו.
נדב ריימונד שירת כלוחם בחיל רגלים בחטיבת צנחנים. נדב נפל בקרב במבצע "צוק איתן" בא' באב תשע"ד. איתו נפלו סמל דור דרעי, סמל דניאל קדמי, סמל ארז שגיא וסמל ברקאי ישי שור. נדב היה בן תשע-עשרה שנים וחצי בנפלו.

"בקולו של אחר" – מיכאל אשש
"השיר נכתב ע"פ בקשה אישית של חבר שזיהה את ההזדהות שלי עם הכאב בשכול" מספר יעקב אשש "בענווה ובתפילה שאולי השיר שיש בו כאב עצום, ינחם ולו במעט את המשפחות ויאפשר להם לדמיין שבנם מדבר אליהם בקולו של אחר, אפילו לרגע קט. היה חשוב לי שמבצע השיר יהיה בני מיכאל , כדי שיעביר את רגשותיי"

"לפני שירד המסך" – החברים של נתן יונתן
השיר "לפני שירד המסך" התפרסם בספר 'שירים שנשארו' משירי העיזבון של המשורר נתן יונתן. ליאור בנו הבכור של יונתן נפל במלחמת יום הכיפורים בהיותו מפקד מחלקת טנקים בצפון תעלת סואץ והוא בן 21. נפילתו של בנו ליאור העמיקה במשורר כאב שהכה בו עד יום מותו עליו גם כתב שירים רבים. לפני כשנה לציון עשור למותו הקליט יעקב נווה את השיר שהלחין 'לפני שירד המסך'. לביצוע השיר נוצר ההרכב "החברים של נתן" שבו שותפים יעקב נווה, חני ליבנה, דני גולן, מוני ארנון ויהודה הגר שגם עיבד את השיר.

"ועמוק בים" – שובבי ציון
"שובבי ציון" להקה ישראלית שהתפרקה ב1971, הכוללת את קובי אשרת, קובי רכט וחנן יובל. כעת, לקראת יום הזיכרון מספר קובי אשרת כי "החלטנו לשוב ולהופיע שוב כשלישיית שובבי ציון. נפל לידנו טקסט נפלא של נתן יונתן, שנקרא "ועמוק הים". נכבשנו בקסמן של המלים המופלאות ורכט ואנוכי חידשנו גם את הכתיבה המשותפת והלחנו את השיר ומייד גם הקלטנו אותו"

"פרחים לבנים" – הדס קליינמן ואביב בכר
"פרחים לבנים" הוא מעין הספד או מילות פרידה של אדם על עצמו, המדבר מתוך נקודת הזמן שבין הידיעה על המוות הקרב ובא, לבין המוות הממשי. הוא מדבר לאהובתו שנשארת מאחור, על רגעיו האחרונים ועל הפרידה ממנה ומהחיים. "ובין דמעותייך יאיר לי כוכב / הלילה אלך לתמיד"

"תפילה" – עומר קורן
מרום פישר התגייס לגדוד 51 של "גולני", והחל במסלול הלוחם. בתום המסלול שובץ בפלוגה המסייעת. מרום נפל ב"מבצע חומת מגן" בכ"ג בניסן תשס"ב, והוא בן תשע-עשרה. "תפילה" הלקוח מתוך ספר השירים "אחרי זה" נכתב על ידי אביו של מרום- גיורא פישר, ומבוצע על ידי עומר קורן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *