PlayList

ביקורת על הסינגלים החדשים של שי צברי ואסף אברבוך והשמועה

שי צברי – "הניחי לי"

שי צברי משחרר את השיר "הניחי לי" כסינגל רביעי מתוך אלבום הבכורה שלו "שחרית" שיצא בחודש האחרון.

בשנים האחרונות עסק צברי בפרויקטים ושיתופי פעולה מוזיקליים, ביניהם הפרויקט של עידן רייכל באלבום "רבע לשש", בו שר את השיר "בקרוב", באלבום "מעלי דממה"- משירי אביבה עוזרי, באלבום "יהודה הלוי פינת גבירול" , ובאלבומים "טוב שהעולם גדול" משירי המשורר אבות ישורון ו"עשוי מאותיות" משיריו של המשורר חיים גורי. זאת בנוסף להיותו זמר הליווי של ברי סחרוף שאף דאג להלחנת הסינגל הקודם מהאלבום.

בחודש פברואר האחרון מלווה שי ב"נבחרת הגרוב של המזרח התיכון" שכוללת את אסף ואייל תלמודי, איתמר ציגלר, ניר מנצור וגרשון וייסרפירר, ובעזרתם התפנה צברי להוציא אלבומו הראשון. האלבום שזכה לעניין ולאהדה רבה וקטף ביקורות טובות למדי, מאגד בתוכו השפעות מוזיקליות שונות ורחבות- מהתחברות למוזיקה השורשית דרך השפעות ים תיכוניות ועד למוזיקת רוק, וזה כמובן לא הכל. קצת קשה להגדיר באופן מובהק את הסגנון המוזיקלי של צברי אך המגוון והעומק המוזיקלי באלבום פונה לקהל רחב ומוכיח שלא צריך להיות חובב מושבע של מוזיקה ים תיכונית כדי לאהוב את מה שצברי עושה.

הטקסטים באלבום מגיעים חלקם ממשוררים וחלק נכתבו בידי מוזיקאים שונים, ובניגוד לסינגלים הקודמים מהאלבום "קשה בלילה" "המלך" ו"לווי אותי" שנכתבו שלושתם על ידי משוררים, הסינגל האחרון נכתב ע"י צברי ביחד עם דן תורן. שיר אהבה שמבקש לנסות ולשכוח מהאהובה "את לא שלי, לא שלי, רחמי עליי " ,בעל לחן ים תיכוני אתני קצבי שעושה חשק להתחיל לפזז על הרחבה, עם זאת אופן ההגשה של צברי וגוון הקול שלו מעניקים לשיר ייחודיות מסוימת, ולמרות שהסינגל אינו משירים הבולטים באלבום הוא מסתמן כבחירה נכונה.

בסופו של דבר האלבום של צברי הוא אלבום פתיחה טוב ואין ספק שכמוזיקאי הוא מוסיף רבות לנוף המוזיקלי הקיים אצלנו.

אסף אברבוך והשמועה – "עובדים עלינו"

לקראת הבחירות המתקרבות, אסף אברבוך ולהקתו "השמועה" מחדשים את השיר "עובדים עלינו" של הגשש החיוור ומוציאים בנוסף גם קליפ הומוריסטי בנושא.

כבר כמעט עשור שאברבוך עובד בעיקר מאחורי הקלעים בתעשייה ויכול להתפאר ברזומה עשיר- בין הפקה מוזיקלית לחן אהרוני, חובי סטאר, דניאלה פיק וצביקה פיק, הלחנה למחזות זמר כמו "סוד הגן הנעלם", "נמס בגשם" ו"האביב מתעורר" ,עיבוד ותרגום לשירי התוכנית "לה לה לנד" לבין תפקידים במחזות זמר כמו "האגם, "צ'ייקובסקי שואו" ו"ויוה לאס ואגס" וניהול ועיבוד מוזיקלי של להקת ווקה פיפל , הספיק להוציא עם להקתו השמועה כמה סינגלים ,לשתף פעולה עם ארקדי דוכין ולהופיע כמופע חימום לעברי לידר וילדי החוץ בפסטיבל הבירה גולדסטאר ב2013 תוך כדי ביסוס מעמדם בעולם הרוק הישראלי וצבירת קהל עוקבים.

הסינגל החדש שהוציאו הוא למעשה חידוש לשיר "עובדים עלינו" משנת 1977 של הגשש החיוור שהיו ונשארו חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית אשר נכתב ע"י יוסי בנאי ז"ל. למרות שעברו כמעט 40 שנה מאז צאת השיר לראשונה נראה כי מילות השיר שמדברות על מצב המדינה אז וההבטחות לקראת הבחירות שאינן מתממשות לאחריהן "לפני הבחירות הם מבטיחים ומבטיחים שיעשו מהמדינה גן עדן של פרחים" נותרו לצערנו עדיין רלוונטיות גם לזמנים אלו. העיבוד המחודש לשיר הופך אותו לקליל, קצבי ובועט שמייצג את רוח הדור והאינטרפרטציה מרעננת ונכונה לשיר.

הקליפ ההומוריסטי שכולל בתוכו את חברי הלהקה ונוספים לובשים חולצות של מפלגות ישראל תוך כדי "בדיחות אישיות" , חיקויי דמיות וציטוט ממערכון הגשש החיוור של השיר לא יכול שלא להעלות חיוך ומוסיף למה שהשיר המחודש מביא איתו ולחיבור לזמננו.

השיר אף זכה לפרגון מהגשש ב"דימוס" גברי בנאי.

אם כך, אפשר אולי לומר שרבים יזמזמו אותו בדרך אל הקלפי בתקווה שאולי הפעם לא יעבדו עלינו.

טוקבקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *