PlayList

ביקורת על הסינגלים החדשים של יזהר אשדות ושלמה גרוניך

יזהר אשדות – "ליבי לעולם לא נרדם"

יזהר אשדות חתום על רפרטואר גדול של להיטים עוד מימיו בתיסלם ובעיקר לאחר שפנה לקריירת סולו מצליחה. אבן דרך משמעותית בדרכו הייתה הופעת האנפלגד שהתקיימה ב"הארד רוק קפה" ב1995. חודשים לאחר מכן החליט להוציא את ההופעה כאלבום שהפך במהרה להצלחה ענקית ומכר כ80 אלף עותקים.

היום, כעבור 20 שנה פנו יזהר ולהקתו לסיבוב הופעות לציון 20 שנה להופעה ולאלבום המיתולוגיים. "עשרים שנה אחרי אני רואה את ההופעה הזו כקו פרשת המים בקרירה שלי כזמר מבצע ומופיע.." , אל סיבוב ההופעות הצטרף גיטריסט מוניקה סקס פיטר רוט חברו הטוב ששיתף עמו פעולה לאורך השנים.

השיר "ליבי לעולם לא נרדם" הופיע באלבום הסולו השני של אשדות, אך לא בוצע בהופעותיו כבר שנים ועם הזמן הפך לשיר מבוקש על ידי הקהל. בעקבות סיבוב ההופעות השיר יצא בעיבוד מחודש אליו מלווה קליפ שהוקלט וצולם באחת מהופעות הפתיחה של סיבוב ההופעות בזאפה ת"א.

השיר שנכתב אי שם בשנת 1994 ע"י חמי רודנר זוכה לעיבוד מחודש ומוצלח למדי. "ליבי הוא כספת ובו את שבויה, לופת, לא מרפא, מתאכזר". "ליבי לעולם לא נרדם" הינו שיר אהבה – געגוע שלא מאבד מקסמו וגם ללא סשן הג'אם המאולתר שבסוף השיר המקורי, העיבוד החדש והקצבי יותר מדגיש את הנוכחות וההרמוניה הקולית של אשדות ומוסיף לשיר תחושה בת זמננו אך מנגד, סולו הגיטרה של פיטר רוט דווקא מעצים מעט את נצחיותו.

הבחירה בצילום הקליפ בהופעה חיה היא בחירה נכונה, שכן ניתנת הרגשה שזהו מן מהלך מתקן על כך שהשיר לא בוצע בהופעותיו של אשדות והינה דווקא השיר המחודש מלווה בקליפ מתוך הופעה ומדגיש את חיותו של השיר.

בסופו של דבר חידושו של השיר מספק הזדמנות נוספת להיזכר בשיר המקסים של אשדות מתקופה נוסטלגית למדי.

הופעתו הקרובה של אשדות כחלק מסיבוב ההופעות ב13.3 בזאפה ת"א.

[youtube id="Gx9ew1u0mQQ"]

שלמה גרוניך – "החופש עד הקצה"

לאחר הסינגל הראשון "אדם" בביצועו של ברי סחרוף שיצא מתוך פרויקט "כנפי רוח" וזכה להצלחה גדולה, יוצא סינגל שני מתוך הפרויקט – " החופש עד הקצה" שאותו מבצע שלמה גרוניך.

הפרויקט שמקבץ בתוכו שירים מולחנים של הרב מנחם פרומן שנפטר לפני כשנתיים, נולד מתוך הופעות רבות של הרב עם זמרים רבים ומגוונים בכל הארץ שנקראו "תורה-שירה" בהן הרב היה מלמד ולאחר מכן הזמר היה שר. לאחר פטירתו, הוצעו השירים להלחנה לזמרים שהופיעו איתו ומתוכם נבחרו 12 שירים שנכנסו לפרויקט. "המוזיקה היא הכנפיים של המילים, היא מרימה אותם ונותנת להם לעוף גבוה" . בין הזמרים שהשתתפו בפרויקט ניתן למצוא את אהוד בנאי, ארז לב ארי, אריאל הורוביץ, מיכה שטרית, ברי סחרוף ונוספים. כל הזמרים שהצטרפו לפרויקט עשו זאת בהתנדבות.

השירים באלבום עוסקים בנושאים כמו אהבה לארץ ואהבת אישה, התמודדויות וכישלונות, מוות, מקום האדם בעולמו ועוד.

השיר "חופש עד הקצה" שנפתח בשורות "חופש, חופש, לא לעצור שום דבר", מדבר בתחילה על החופש של האדם להגיע לכל מקום ופשוט לזרום בלי שום דבר מגביל. הלחן הקצבי והקליל והאופטימיות והאותנטיות בקולו של שלמה גרוניך הותיק והטוב מצליחים להעביר את ההרגשה והחיבור שלו לשיר ולהשאיר את נוכחותו של הרב בשיר. בהמשך שואל גרוניך "לאן נעלמים כוחות האל?", כאן ניתן להרגיש את תהיות הרב לגבי מקום האדם בעולמו ועיסוקו בתורה ובתהייה האם באמת יש חופש. "האם יש אפיק עמוק וחופשי?"

בסופו של דבר הסינגל השני ממשיך לעורר סקרנות גדולה לגבי הפרויקט ותהייה לגלות כיצד זמרים אחרים שימרו את רוחו של הרב בשיריו שהלחינו. בהחלט יש למה לצפות.

[youtube id="smMRCg5HYfw"]