PlayList

ההמלצה של קמינסקי – מג'ודי ענתבי ועד מחאת הצנע

בשבוע של עומסי חום כבדים למול עומסי הענק של פאנטה האמריקני, בשבוע של ספורט ואהבות אל מול מיסים ומחאות, ההמלצה של קמינסקי מתייצבת למשימה ועושה לכם סדר ברשימת ההשמעה.

ג'ודי ענתבי – "אף אחד לא"

"אף אחד לא" הוא הסינגל החדש והכפול של ג'ודי ענתבי מתוך אלבום הבכורה "חדרים" שיצא השבוע לחנויות. האלבום שכולל 14 שירים פרי עטה של ענתבי נולד לאחר ארבע שנים של עבודה משותפת עם דן תורן על הטקסטים והלחנים, לצד ההפקה המוזיקלית הייחודית והמרגשת של יהוא ירון. ג'ודי מביאה איתה סגנון אישי הנוצר בעקבות המילים הכנות והשימוש בכיווני גיטרה מיוחדים היוצרים צבע מקורי ועשיר שמדגיש כל פריטה בגיטרה.

השיר הקצבי והמגניב הזה הוא בעצם ה"A side" מתוך הסינגל הכפול שיצא השבוע וכולל גם את השיר "בתוך החדרים". השיר המגניב הזה שנפתח עם קצב רוק פופ גרובי מסתיר מאחורי הקלילות המתקתקה אהבה נכזבת ופגיעות חשופה שמביאה איתה ענתבי לשירי האלבום. הסינגל החדש הזה מתפתח לקראת סופו לרוק- פסיכדלי שנשמע כאילו הוצא ממרתפי שנות ה-70. פשוט לשמוע ברפיט…

ג'ודי ענתבי – "אף אחד לא"    מילים ולחן: ג'ודי ענתבי (high fidelity)

 

אלון לנדא ואורן ברזילי – "מסתובב ונופל"

אלון לנדא, לשעבר חבר להקת "המושבה" ישיק בחודשים הקרובים פרויקט חדש ורענן שיקרא "בלאגן". הפרויקט של לנדא יכלול 7 שירים שכתב והלחין כולל "מסתובב ונופל", הסינגל החדש שנכתב והוקלט ביחד עם אורן ברזילי ויצא לתחנות הרדיו. החיבור הטבעי בין השניים, האחד חדש והשני מ"מופע הארנבות של קספר" הרוקסנית מביא אנרגיות כייפיות ומרעננות לימי הקיץ הלוהטים. אורי אילוז ועודד דוידוב על ההפקה המוסיקלית משלבים בשיר רוק-פופ-אלקטרוניקה והרבה הרבה פאן.

לנדא הצעיר והלא מוכר כל- כך מצליח למרות הקושי האדיר בשוק המוסיקה בישראל להיחשף לקהל גדול טרם יציאת אלבום הבכורה בזכות קליפים איכותיים ומושקעים לשני הסינגלים הראשונים ששחרר ("חברה" ו-"כל כך קל") ושהגיעו למעל ל 60,000 צפיות ביו טיוב. הסינגל המוטרף שנפתח עם קול המקדח בשילוב הריף החשמלי והפזמון החוזר של ברזילי באמת יוצר תחושה של סחרור קל למול הלהיט הקיצי המובטח. המלצה של קמינסקי.

אלון לנדא ואורן ברזילי – "מסתובב ונופל"  מילים: אלון לנדא אורן ברזילי ואורי אילוז  ולחן: אלון לנדא ואורי אילוז (מיטל אהרוני)

 

עופר דיקובסקי – "קול קורא"

עופר דיקובסקי האומן החדש-ישן ששמו נקשר לתעשיית המוזיקה האלקטרונית בישראל ובעולם לא פעם בזכות מספר אלבומי טראנס שהוציא בשנות התשעים ושיתופי פעולה עם אומנים ישראלים כגון: מיכה שטרית, ריקי גל, נועם רותם, מוש בן ארי וקרן אבראשי חוזר אלינו עם אלבום חדש בסגנון הרוק-פופ שאת כולו כתב, הלחין והפיק. הסינגל הראשון מתוך האלבום שבדרך, אשר סגנונו המוזיקלי מעורב בגרוב אלקטרוני כבד בשילוב הרמוניות וגיטרות, נקרא "קול קורא".

השיר שהוא פרויקט של איש אחד עוסק בנושא החם ביותר במדינתנו – המחאה החברתית. הוא נכתב בתקופת המחאה החברתית, בשנת 2011 והוא קורא ליצור שינוי תפיסתי במנגנון החיים הישראלי, אנחנו צועקים ביחד איתו. השיר המושקע הזה הוא להיט פופ לא רע בכלל, אבל אני שואל איפה הקצב? ראינו לא פעם ששירי מחאה הולכים לא רע ולעיתים קרובות אפילו יותר טוב כשהם משולבים בגרוב שתופס את האוזן, אבל אולי דווקא פחות את הלב. אין נוסחאות למוסיקה…

עופר דיקובסקי – "קול קורא"       מילים ולחן: עופר דיקובסקי (ענת שטיינר)

 

אומנים למען צדק חברתי – "אין מלך"

"ממחילות האדישות והפחד, שם הוא מדמם

הרוב הדומם יוצא אל אווירה משונה

הגשמים של הקיץ מביאים אותו להתרומם

הזדמנות אחרונה ללכת אחרי קריאת היונה

בימים ההם, אין מלך בישראל:

איש הישר בעיניו, יעשה". 

ואם כבר הזכרנו את המחאה החברתית ואת צעדת הצנע שהתחוללה בסוף השבוע קבלו סינגל חדש שמוציאים אומנים ישראל הפועלים למען צדק חברתי כשעל כולם מנצח עידן זילברשטיין, במאי, מחזאי ומלחין מוסיקה להצגות שלקח את כל הפרויקט על כתפיו מכתיבת המילים והלחן ועד ההפקה המוסיקלית והנגינה על כלי הנגינה. בין האומנים מפתיע אורי גוטליב, בוגר להקת הנח"ל, בקטע ראפ מחאתי ובנגינת בס (התרשמתי).

"אין מלך" שיצא בסוף השבוע שעבר מתאר את מצוקת הרוב הדומם, לדברי השיר, ומתכתב עם המחאה החברתית בתזמון מושלם עם הגזרות החדשות שמרגישות ממש כמו מתוך "רובין הוד". הקצב המשתנה מרוק'נ'רול לראפ יוצר שיר גרובי שמזיז את הראש אבל גם חודר עם המילים אליו. נמשיך להתעדכן ולעקוב, עד כאן להשבוע – ההמלצה של קמינסקי.