PlayList

ההמלצה של קמינסקי – מהפרויקט ההפוך ועד פרויקט המחווה לאהוד בנאי

פרויקט הפוך – "אותו מקום":

עומר בעשא שעומד בראש "פרויקט הפוך", הרכב רוק ישראלי אנונימי, היה בעברו נהג מרוצים עד לפציעה שגדעה קריירה אחת לטובת האחרת. אהבה ישנה של בעשא מגיל עשר – המוסיקה. בעשא שהיה שותף בשנות התשעים לתהליך המוסיקלי של אומנים כמו ברי סחרוף כטכנאי הקלטות פיתח עם הזמן את מיומנותו בעולם המוסיקה. עומר בעשא הצליח במקום שרבים נכשלים בו ובעזרת חברים כמו עוזי אברהם ,שותפו למילות השיר ולהרכב, שאיתם ניגן במשך שנים וקורין אלאל הצליח להוציא בעשא את הפרויקט אל העולם.

סינגל הבכורה, "אותו מקום", שהפיקו מוסיקלית עומר בעשא וקורין אלאל הוא שיר רוק בועט על יחסים בין בני זוג שמזכיר עם סולו הגיטרות שבו את להקות הגראנג' ורוק שנות ה-90 של דור רוקסן כדוגמת "למה פיל?" של יוסי אלפנט ו"נקמת הטרקטור". השיר שפורץ מהרמקולים מלווה על ידי קצב הגיטרה החשמלית של עומר בעשא והתופים המקפיצים שלMatt Snowden  (מאט סנוודן) הבריטי שנושאים את קולו של עוזי אברהם סולן ההרכב אל אוזניי ורגליי המאזינים בקול מחוספס כיאה להרכב רוק אמיתי. למה אף אחד עדין לא יצר מכונת זמן שתחזיר אותי לשנות התשעים? זאת השאלה… מומלץ בחום. המלצה של קמינסקי.

פרויקט הפוך – "אותו מקום"   מילים:עומר בעשא ועוזי אברהם לחן: עומר בעשא        

 

למברטה – "סרט מקומי":

והנה עוד הרכב שפורץ לו למרחב המוסיקלי שלי ללא מנגנון יחסי ציבור משומן, אבל עם המון קסם וגרוב כמו שאני אוהב. ההרכב "למברטה" שנקרא על שם סוג של אופנוע/ ווספה קלאסי איטלקי שמוזכר אפילו בשירו של שלמה ארצי על אישה, ילד ולמברטה מכיל בשורותיו שמות מכובדים כמו יובל גורביץ' שבאמתחתו שני אלבומי סולו ואלבום עם להקת "כמעט אפריקה", אלברט עמר, שחקן ויוצר שהתפרסם עם הדיסק והמופע "שקוף" ויוסי מלחי שמנצח על הפרויקט ביחד עם גורביץ'. ההרכב בו שותפים גם אדם הורוביץ, שרון סולמי ולילך שלום שמוסיפה את הקול הנשי לשירים, מספק משב רענן לשירים שמתנגנים בתחנות הרדיו כל יום בזכות היכולת של אנשיו לשלב רוק, בלוז ופאנק מקורי ועוד בעברית.

המשב הרענן של "למברטה" נושב לחיינו באלבום בכורה שנושא את השם "סרט מקומי" ושמדבר על נושאים כמו יחסי הוא והיא, חיי היומיום ברחוב הישראלי ותקוות לעתיד שעטופים בציפוי קליל לסירוגין וכואב ובועט לסירוגין עם שירים מצוינים כדוגמת "צד הדרך" שיצא בשבוע שעבר בצורת סינגל ראשון של ההרכב, "סרט מקומי" שיר הנושא של האלבום ו"ריצת לילה" שנפתח עם קולה של שלום ומספק אתל הלהיט של האלבום לדעתי.

למברטה – "סרט מקומי"      מילים יובל גורביץ' ויוסי מלחי  ולחן: יוסי מלחי          

 

יובל מן – "זה לא יכול":

המוזיקאי יובל מן המוכר בסצנת הרוק הישראלית כמי שהוביל את להקת "הרע במיעוטו", חימם אמנים כמו ירמי קפלן ומוניקה סקס והיה אחד מהראשונים שניהל אתר מוזיקה ישראלי בעברו, עומד עתה להוציא אלבום בכורה בהפקת גיל לואיס המצוין, שהיה שותף להפקת האלבום השני והמבריק של אמילי קרפל. מן הוציא השבוע סינגל שני בשם "זה לא יכול" מתוך אלבום הבכורה שהוא עומד לחגוג ממש בקרוב (23/7 באוזן בר – ת"א) את צאתו לעולם.

יובל עבד על אלבומו עם גיל לואיס במשך שנה וחצי ובמהלך העבודה סיננו השניים את מאות השירים אותם כתב והלחין יובל לכדי 10 שירים מתקופות שונות שמעידים על השינוי  שניכר בכתיבה ובהגשה שלו. מן, שנע על כביש אחד בין ירושלים לתל אביב כבר שנים, החל לנגן ולכתוב בהשראת המוזיקאים שאהב בתחילת שנות התשעים. שיריו של יובל שמאופיינים במלודיית רוק קיבלו גיבוי קליל ועדכני על ידי לואיס שהתאים אותם לטעם המאזינים היום, וכל מילה מיותרת. 

יובל מן – "זה לא יכול"       מילים ולחן: יובל מן              (מאיה צ'לצ'ינסקי)

 

פרויקט "עבודה שחורה" – "ממשיך לנסוע":

"MUZIK" בית הספר הגבוה ליצירה והפקת מוזיקה מוציא בתזמון מופתי אלבום מחווה לאלבומו של אהוד בנאי והפליטים בשם "עבודה שחורה". אלבומו של אהוד בנאי שיצא בשנת 1987 ומתעסק בנושאי הפליטים, מהגרי העבודה אפריקאים, הקונפליקטים של שיוויון זכויות ומיעוטים, נשמע טרי מתמיד גם אחרי 25 שנים , חצי יובל, בזכות הנחייתו של המפיק המוסיקלי דורון פלסקוב וחבורת הסטודנטים של בית הספר שלקחו את אלבומו המקורי של בנאי ופירקו אותו לגורמים, עיבדו, הפיקו, הקליטו ויצרו משהו חדש שלא מבייש את המקור, אלא צריך להסב קצת נחת לבנאי, הטרובדור הוותיק.

הסינגל הראשון שיצא מתוך אלבום המחווה "עבודה שחורה" הוא השיר "ממשיך לנסוע" שחידשה הסטודנטית לונה אבו נאסר ילידת נצרת בעלת הקול הרך אך העוצמתי שלקחה שיר שמדבר על מסתנני עבודה, על הבריחה מהבית והפחד שרודף ולא מפסיק וגורמת לצמרמורת בגלל החיבור העצום שלה לשיר. לונה שמתפקדת גם כזמרת, כגיטריסטית וכמעבדת ומפיקה נעזרת בליבה נאמן על הכינור, וחזי נחמיה בתופים ויוצרת גרסת כיסוי שללא ספק מאתגרת את המקור. אני כבר יודע איזה מתנה אני רוצה לראש השנה הקרוב…