PlayList

יוסי בנאי – שירים אחרונים

לפני כשבוע יצא האלבום "יוסי בנאי שירים אחרונים", אלבום מעניין במיוחד ומתנה נפלאה לאוהבי הסגנון של יוסי בנאי וגם למי שלא. בשנת 2006 התכוון יוסי בנאי להקליט אלבום חדש עם שירים אותם כבר כתב. אך בחודש מאי של אותה השנה בנאי הלך לעולמו והותיר ריק גדול בעולם היצירה והשירה. שש שנים לאחר מותו, מוציאה חברת "הליקון" את האלבום המדובר שאוסף אל תוכו מקבץ נדיר של מוסיקאים מוכשרים המבצעים ומלחינים את השירים שהתכוון בנאי להקליט לאלבומו. באלבום שתי רצועות אותן הקליט יוסי בנאי בעצמו בטרם הלך לעולמו, "שיר אהבה" שהוקלט בביתו ואת "תרנגול כפרות" המוכר. את כלל העיבודים וההפקה המוסיקלית לשירים החדשים שנולדו תרם רע מוכיח המוכשר. סגנון הכתיבה של יוסי בנאי תמיד מלווה באופי מליצי המתבטא גם בקולו וגם במילים לשירים. במחברת האלבום מצורפים חוויות שחוו המבצעים בקשר שלהם עם יוסי ובזמן העבודה על השירים.

את האלבום באופן מדויק ונכון, פותח וסוגר קטע שירה של יוסי עצמו שממסגר את האלבום אל תוך עולמו של בנאי, מה שמאפשר גם את האופי הזהה לכלל השירים, גם אם הם מולחנים או מבוצעים בידי אחרים. השיר השני באלבום "את ואני" שיצא גם כסינגל שני מבצע אהוד בנאי אחיינו. "את ואני" הוא סיפור קטן על אהבה ונגיעה, על סימני שאלה והבושה בזוגיות, באהבה. אהוד בנאי מבצע אותו עם הסגנון הסיפורי שלו. מייד אחריו מגיע באופן מפתיע ארקדי דוכין, עם שיר קרקסי במיוחד "כמה יפים החיים" המציב את הוצאת האלבום לאחר מותו של יוסי כהמשכיות מחויבת למציאות שלנו. ארקדי משתף בחלל שהשאיר אחריו יוסי לאחר מותו, ומקווה שמבצעים צעירים יראו בו דמות חיקוי בשיריהם.

השיר הבא, "אריאל" נכתב על בנו והולחן על ידי קורין אלאל המספרת שכשהתבקשה להלחין אותו על ידי יוסי ויחד למדו את הלחן אותו כתבה עם השירה שלו שריגש אותה כל כך. "אחרי ככלות הכול" הוא הביצוע של הפרפורמר מאור כהן, ניכר ששיריו של יוסי בנאי מלאים בחיות אינסופית שמבקשת עוד חיוך, עוד אהבה, עוד חיים. לעיתים קשה להבין כיצד הוא לא שר את המילים בעצמו, כהן מספר את התחושות שלו לגבי הכניסה חליפה הגדולה שהוכנס אליה. "ראיתי עיניים חלונות" הוא הסינגל הראשון שיצא לאלבום, השיר  המרגש בביצוע של ברי סחרוף הוא יצירת מופת בניסיון לחקות את בנאי.


הקול העבה של סחרוף מולבש היטב על היצירה של יוסי בנאי ומילות השיר והעיבוד תורמים רבות לשמירה על הקו הנכון והתואם לזה של יוסי. מיד לאחר מכן מדקלם מיכה שטרית  בצורה מרגשת את "כשאתה צעיר", שיר קצבי ומהיר המתאר את ההבדל בין היותך צעיר למה שחש בנאי בימיו האחרונים, מסתבר.

שיר "הציפורים" שמבצע פיטר רוט מפספס מעט את הכוונה של בנאי להציג משהו אינסופי בשירה כמו בעולמם של הציפורים. בבלדה רכה אך עם זאת מרגשת בחר פיטר רוט, שהיה נגנו של בנאי בשני אלבומים לסגור מעגל. מתקרבים לסוף אלבום ומקווים לא למצוא עוד בלדה מרגשת ומעט מדכדכת ופתאום נתקלים בקטע ההקראה המדויק של יובל בנאי, "מחשבות ליד חלון פתוח" שנכתב בהשראת "maintenant je sais" של jean-loup dabadie, קטעי הקראה הם נקודה חשובה ביותר באלבום אישי המשתפים את המאזינים ברגשות ובמחשבות בצורה הכי ישירה. יובל בנו מתמלל את אביו בליווי נגינה קלה, עם טקסט אמיתי וחודר. 

שלומי שבן כמעט סוגר את האלבום (יוסי בנאי הוא זה שיסגור עם תרנגול כפרות) עם השיר "בגלגול הבא" שמזכיר מעט את הלחן שהיה בשירו של ארקדי דוכין בתחילת האלבום. רק טוויסט קטן מייחד את השיר – שלומי שבן ואופי ההגשה הנדיר שלו. השיר הוא מעין רשימת חלומות של יוסי בנאי שככל הנראה יוגשמו רק בגלגול הבא, ומתאים ביותר לסגור את האלבום.

האלבום שירים אחרונים, הוא מיוחד ולו רק בגלל שהוא לזכרו של היוצר יוסי בנאי. שירים רבים זוכים לביצועים חדשים לאחר לכתם של יוצרים רבים, ומייד נעלמים, הבחירה המדויקת של האמנים הפעם נעשתה בקפידה ובמחשבה רבה.